Anasayfa I Kariyer I Site Haritası I SSS I İletişim

İnka Bilişim Logosu

........................................................
........................................................
........................................................
........................................................
........................................................
Logo Çözümleri
E- Bülten Üyeliği
 
------------------------------------------------
Microsoft
------------------------------------------------
0216 469 69 00
(pbx)

Barkod Yazıcı

Neden Barkod Yazıcı?

Barkod yazıcılar, etiket basmak için ideal araçlardır. Bunun bir çok sebebi vardır. Sadece barkod etiketi değil, fuar giriş kullanıcı kartı, sinema bileti ve daha bir çok amaç için kullanılabilirler. Ancak barkod yazıcısı diye adlandırılan yazıcıların aşağıdaki temel özellikleri vardır:


::: Termal baskı yapabilirler

::: Etiketleme maliyetleri düşüktür

::: Hızlı baskı yapabilirler

::: Endüstriyel tipleri mevcuttur. Bu sayede üretim, depo gibi endüstriyel alanlarda kolayca kullanılabilirler.


Yukarıda sayılan özellikler belli başlı özelliklerdir. Bir Inkjet veya Laser yazıcı ile kıyaslandığında etiket baskı maliyeti son derece düşüktür. Ayrıca Inkjet veya Laser yazıcılar ancak sayfa şeklinde tasarlanan etiketlere veya tek tek besleme sureti ile yapılan etiketlere baskı yapabilirler. Bu etiketler Inkjet ve Laser teknolojisine uygun şekilde üretilmiş olmaları gereklidir. Piyasa da bulabileceğiniz en yaygın çeşit etiket türü A4 boyutunda bir sayfaya dizili şekilde ki etiketlerdir. Bu etiketlerin dezavantajı, tek bir etiket basmak zorunda olduğunuzda sayfadaki tek bir etikete basmak zorunda olmanız ve her seferinde baskı yapılacak etiketi seçmek zounda oluşunuzdur. Bunlar basit kullanım zorluklarıdır.

Aslında daha da önemlisi, etiketleme maliyeti ve dayanıklı etiket üretimidir. Barkod yazıcılar ile PE, karton, firmanızın Logo'su baskılı etiket ürettirebilirsiniz. Bu etiketler istediğiniz boyutlarda ve ürününüze uygun şekilde tasarlanabilir. Örneğin soğuk hava deposunda barındırılan gıdalarda kullanılacak etiket yapışkanı ve etiket buna göre seçilmelidir. Veya ürününüz yağmura, kara, ısıya dayanıklı olacak, ürün üzerinden çıkartıldığı zaman iz bırakmayacak nitelikte olsun istiyorsanız barkod yazıcı ile uygun etikete, uygun şekilde baskı metodu ile baskı yapmalısınız.


Barkod yazıcılar, hızlı baskı yapma niteliğine de sahiptirler. Kendi içlerinde barındırdıkları merkezi işlemci birimi ve kendilerine özgü dilleri ile garik tasarımları etiketleri dahi çok hızlı basabilmektedirler. Microsoft Windows gibi işletim sistemlerinde baskı grafik tabanlı yapılır. Bu da baskı hızını olumsuz etkiler. Halbuki barkod yazıcılara bir kaç byte göndererek barkod bastırabilmek mümkündür.

Barkod Yazıcı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Konular ?

Barkod yazıcı seçerken, ilk olarak etiketleme amacınızını belirlemeniz gerekmektedir. Bu baskı metodunu seçmeniz konusunda önemli bir noktadır. Eğer dayanıklı (uzun süre kalıcı) etiket üretmek istiyorsanız Termal Transfer baskısı yapabilen bir barkod yazıcı olmalıdır. Eğer etiket kısa süreli kullanım için ise bu durumda Termal baskı yapabilen bir barkod yazıcı da yeterli olabilecektir. Yazıcı kararı verirken aşağıdaki sorular cevaplandırılmalıdır :

::: Etiket Dayanıklı mı, yoksa kısa süreli kullanım için mi basılacak ?

::: Günde/Ayda veya bir anlık en fazla kaç etiket basılacak ?

::: Ofis ortamında mı, yoksa endüstriyel bir ortamda mı kullanılacak ?

::: Etiket genişliği en fazla kaç cm. veya mm. olacak.

::: Ne tür bir etikete baskı yapılmak isteniyor (Kendinden yapışkanlı, karton, yıkama talimatı vb..)

Barkod yazıcılar genel olarak masa üstü, endüstriyel olarak ikiye ayrılır. Endüstriyel yazıcıların neredeyse tümü Termal/Termal Transfer baskıyı desteklemektedirler. Ancak masaüstü yazıcı alırken hangi türde baskı yapabildiğini sormanızda fayda vardır. Eğer genişliği 10 cm'den büyük etiket kullanacaksanız, yazıcının maksiumum kaç cm. genişliğine baskı yaptığını sorunuz. Ve son olarak baskı hızı bir anda ihyacınızı karşılabilecek nitelikte olmalıdır. Aksi takdirde yavaş bir barkod yazıcı operasyonunuzun hızını kesebilir.

 
Her barkod yazıcı istenilen türde etikete baskı yapamayabilir. Örneğin karton etiket baskı da, karton kalınlığı bazı barkod yazıcılar tarafından kabul edilemeyebilmektedir. Veya yıkama talimatı etiketi basacaksanız, her barkod yazıcı tekstil'e uygun etiket baskısı yapamayabilir.

Bunların dışında, barkod yazıcıya yardımcı aksesuar olarak kesici ve soyucu gibi üniteler de takılabilmektedir. Kesici ünitesi sayesinde, her bir etiket baskısından sonra veya baskı bitiminde etiketlerin biribirinden ayrılmasını sağlamak amacı ile otomatik kesilmesi sağlanabilir. Soyucu ünitesi ise yapışkanlı etiketin otomatik olarak kağıttan ayrılmasını sağlayarak, kullanıcının etiket soymasına gerek kalmadan otomatik olarak etiketi çıkartır.

................................
© 2010 İNKA BİLİŞİM
Her Hakkı Saklıdır.